Shou.pl

Piszemy o branży technologicznej, testujemy, recenzujemy i opisujemy najnowsze rozwiązania internetowe.

Czy warto zainteresować się frameworkiem Vue.js przy tworzeniu aplikacji internetowej?

Czy warto zainteresować się frameworkiem Vue.js przy tworzeniu aplikacji internetowej?

Jedną z najczęściej używanych technologii do tworzenia nowoczesnych aplikacji internetowych jest framework Vue. js, który jest biblioteką typu open source i często porównuje się go z frameworkami Angular i React.js. Czy warto zainteresować się właśnie Vue.js podczas tworzenia aplikacji internetowych?

Co to jest Vue.js?

Jeśli nie słyszałeś wcześniej o Vue.js to warto nadrobić zaległości. Vue.js zostało wydane w 2014 roku i jest progresywną platformą JavaScript do tworzenia interfejsów internetowych i aplikacji jednostronicowych. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych frameworków tj. React i Angular, Vue.js w całości został stworzony przez członków społeczności i jest również przez nich utrzymywany.

Najprościej mówiąc, framework ten to interfejs użytkownika aplikacji czy strony internetowej, a podstawowa biblioteka domyślnie skupia warstwę widoku, czyli interfejs użytkownika, strony i inne elementy wizualne. Skoro wiemy już czym jest Vue.js możemy przejść do meritum, czyli dlaczego warto zainteresować się nim, tworząc aplikacje internetowe.

Zalety korzystania z Vue.js

Podstawowym założeniem frameworka jest prostota, dlatego osiągnięcie dobrych rezultatów przy jak najmniejszym wysiłku jest wpisane w jego ideę, a niewielki rozmiar pliku do pobrania sprawia, że pobranie go jest niemal natychmiastowe. Według wielu Vue.js jest przyjazny dla użytkowników, również początkujących programistów, ze względu na dobrze napisaną dokumentację, która zawiera szczegółowe opisy, przykłady i przewodnik po problemach, które można napotkać podczas kodowania. Programiści szczególnie docenią to narzędzie, ponieważ jego funkcje są dla nich łatwo dostępne, a dla jeszcze prostszej obsługi mogą nazywać funkcje tak, jak zechcą. Zdecydowanym pozytywem jest również duża i aktywna społeczność, która szybko pomaga w rozwiązywaniu jakichkolwiek problemów i stale rozwija się, dzięki wsparciu programistów.

Wydajność, szybkość i bogaty ekosystem frameworka

Vue.js samodzielnie zajmuje się wieloma optymalizacjami, dlatego programiści nie muszą martwić się o ten aspekt, a mogą zająć się dodawaniem innych wartości, co zdecydowanie wpływa korzystnie na wydajność z użytkowania tego narzędzia. Elementy w Vue.js są komponentami, a takie podejście architektoniczne oparte na komponentach umożliwia ponowne wykorzystanie elementu i czytelność samego kodu, ponieważ są przechowywane w osobnych plikach.

W ciągu kilku lat istnienia framework zyskał całkiem solidny zestaw narzędzi wspomagających ułatwiających programowanie jak np. narzędzia do debugowania przeglądarki czy aplikacji, edycję apki na żywo i wiele innych.

Czy warto zainteresować się Vue.js?

Zdecydowanie tak! Dzięki niewielkim rozmiarom, funkcjom dostosowania, łatwości w korzystaniu i elastyczności jest potężnym środowiskiem do tworzenia interfejsu użytkownika. Nie jest to platforma pozbawiona wad, jednak warto przyjrzeć się jej bliżej wraz z ekspertami, by ocenić czy Vue.js jest właśnie tą platformą, której potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę