Shou.pl

Piszemy o branży technologicznej, testujemy, recenzujemy i opisujemy najnowsze rozwiązania internetowe.

Szybkość strony – jak ją sprawdzić i dlaczego jest ważna?

Szybkość strony – jak ją sprawdzić i dlaczego jest ważna?

Wszyscy wolelibyśmy mieć szybką stronę internetową niż powolną witrynę. Jednak czas ładowania strony to nie tylko kwestia preferencji, ale też kluczowe znaczenie dla sukcesu strony. Rozwój technologii sprawił, że użytkownicy stali się niecierpliwi, dlatego większość z nich nie chce czekać w nieskończoność na załadowanie strony. Krótko mówiąc, szybkość strony jest ważna, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże wyjaśnić co i jak.

Dlaczego szybkość strony ma znaczenie?

Szybkie strony są bardziej wydajne i zapewniają znacznie lepsze wrażenia użytkownikowi na stronie. Liczne badania wykazały też, że prędkość wczytywania strony wpływa na współczynnik konwersji. To czysta psychologia – strony szybkie są profesjonalne i niezawodne, ponieważ użytkownicy łączą prędkość z zaufaniem oraz pewnością. Wolna strona nie wzbudza zaufania, daje negatywne pierwsze wrażenie i odstrasza – skutecznie. Szybkość Twojej witryny ma też bezpośredni wpływ na ranking w wyszukiwarce Google, który używa tego elementu jako jednego z kluczowych sygnałów rankingowych.

Co wpływa na czas ładowania strony?

Nad niektórymi zmiennymi, takimi jak np. połączenie internetowe użytkownika, właściciel witryny nie ma kontroli. Ale większość problemów, które oddziałują na czas wczytywania witryny to czynniki, na które można zwrócić uwagę.

Obrazy, wideo i pliki

Im większe rozmiary multimediów i im więcej plików na stronie, tym dłużej zajmie załadowanie strony.

Wtyczki

Bardzo wskazane jest sensowne podchodzenie do dodawania funkcji do swojej strony internetowej. Zbyt duża liczba wtyczek i rozszerzeń przytłoczy witrynę, która będzie coraz wolniejsza. Selektywne podejście jest jak najbardziej wskazane.

Hosting i typ serwera

Po wybraniu firmy hostingowej musisz wybrać odpowiedni plan. Serwery współdzielone są najtańsze, jednak dobre tylko w przypadku małych i średnich firm – większe będą mieć trudności z utrzymaniem zadowalającej prędkości. Serwery VPS i dedykowane oferują więcej zasobów i lepszą przepustowość, dlatego to najszybszy sposób na dostarczenie witryny użytkownikom.

Jak sprawdzić szybkość strony?

Aby dowiedzieć się więcej o szybkości ładowania strony warto skorzystać z narzędzi dostępnych w tym celu. Kilka propozycji przedstawiamy pokrótce poniżej.

Google PageSpeed Insights

Google PageSeed Insights (PSI) to internetowe i darmowe narzędzie, które w łatwy i intuicyjny sposób przeprowadza test prędkości strony. Mobilna wersja strony i jej ocena jest oddzielana od wydajności na komputerach, a wszystkie dane zebrane w celu przedstawienia spostrzeżeń i sugestii są gromadzone za pośrednictwem raportu.

Pingdom

Testy szybkości Pingdom dostarczają, podobnie jak PSI, informacji o wydajności oraz obszary, w których sugeruje się poprawę. Pingdom dzieli swoje raporty na kilka sekcji, w których znajdują się sekcje takie jak czas ładowania poszczególnych elementów czy analiza strony.

WebPageTest

WebPageTest to jedna z najbardziej zaawansowanych opcji, a do uruchomienia test wystarczy podać adres URL. Narzędzie sprawdza kilkukrotnie stronę, by potem uśrednić wyniki, co daje szczegółowe informacje o witrynie, jak np. zalecenia dotyczące optymalizacji czy rozkłady wczytywania poszczególnych elementów.

Jak zwiększyć czas ładowania witryny?

Jak już wiesz, istnieje mnóstwo czynników, które mają wpływ na to, jak długo trwa ładowanie strony. Ale jest kilka sposobów mogących ten problem rozwiązać.

Przetestuj szybkość swojej witryny

Testowanie strony powie Ci więcej o szybkości ładowania witryny. Skorzystaj z powyższych narzędzi lub z własnych opcji, zależnie od wyboru otrzymasz wskazówki, jak poprawić czas ładowania witryny i czy w ogóle musisz to robić.

Zoptymalizuj obrazy

Obrazy średnio stanowią około 20% całkowitej wagi strony, dlatego ich optymalizacja jest kluczowa do szybkiego wczytywania witryny. Zmniejsz wagę obrazów lub skompresuj je, zapisuj grafiki w formacie JPEG a nie PNG, by wycisnąć ze swojej wydajności jak najwięcej.

Wykorzystaj zewnętrzne platformy

Oprócz optymalizacji obrazów, możesz także skorzystać z zewnętrznych platform, by odciążyć stronę, na której znajdują się np. filmy wideo. Umieść swój film na YouTube czy Vimeo, by zaoszczędzić miejsce i przyspieszyć ładowanie strony.

Użyj CDN

Dostarczaj treść do użytkowników szybciej, wykorzystując sieć CDN, dzięki której przeglądarka użytkownika będzie kierować żądania do najbliższego serwera. Wyeliminuje to problem dłuższego czasu ładowania ze względu na to, że informacje mają dużą odległość do przebycia, zwłaszcza gdy witryna jest międzynarodowa.

Zmień hosting

Na początku najtańszy hosting może okazać się wystarczający, jednak często to on jest również przyczyną wolnego ładowania strony. Wybierz hosting VPS lub serwer dedykowany – to droższe opcje, jednak zdecydowanie poprawią wyniki.

Szybkość strony – podsumowanie

Podsumowując, szybkość strony jest kluczowa dla sukcesu Twojej strony internetowej. Najmniejsza poprawa czasu pomoże Ci obniżyć współczynniki odrzuceń, poprawić konwersję i podnieść pozycję w rankingach wyszukiwarce. Wykorzystaj powyższe wskazówki i przekonaj się sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę